Blog

Rozejście się mięśni brzucha po ciąży - na czym polega i jak je zniwelować
Rozejście się mięśni brzucha po ciąży - na czym polega i jak je zniwelować

Narodziny maluszka sprawiają, że mama od razu traci kilka kilogramów – wagę dziecka, wód płodowych i łożyska. Dość szybko schodzi opuchlizna z nóg i rąk. Więcej trudności sprawia odzyskanie ładnie wyglądającego brzucha. Czasami nie pomagają diety i ćwiczenia, brzuch nadal wygląda jak ciążowy...

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Ciąża to czas specyficzny – z jednej strony czas nadziei, oczekiwania i radości z ruchów dziecka, obserwowania rosnącego brzuszka, a z drugiej strony, miesiące, które są trudne dla organizmu kobiety z powodu występowania różnych dolegliwości, np.: mdłości, obrzęków nóg, kłopotów z oddychaniem, bólów kręgosłupa i nietrzymania moczu.

Na czym polega dysplazja stawów biodrowych u noworodków?
Na czym polega dysplazja stawów biodrowych u noworodków?

Maleńki człowieczek jest kruchy i delikatny. Układ kostny noworodka nie jest jeszcze do końca wykształcony. W związku z fizjologiczną niedojrzałością różnych elementów anatomicznych stawu, kości przesuwają względem siebie. Gdy kości tracą ze sobą właściwy kontakt, staw nie rozwija się prawidłowo...

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?
Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

Ciąża zmienia ciało kobiety. Po porodzie mogą pozostać nadmiarowe kilogramy i przykre dolegliwości związane osłabieniem dna miednicy, satysfakcji ze współżycia, np.: nietrzymanie moczu, rozstępy na brzuchu, przeciążenia kręgosłupa skutkujące bólami pleców. W powyższych sytuacjach pomóc mogą ćwiczenia po porodzie.

Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci?
Jak zapobiegać wadom postawy u dzieci?
09.11.2021
Anna Woźny

Na każdym etapie rozwoju dziecka zachodzą zmiany kluczowe dla rozwoju prawidłowej sylwetki ciała. Do drugiego roku życia stopy są fizjologicznie płaskie, a nóżki ustawione szeroko. W wieku 3-4 lat kończyny dolne zmieniają swoje ustawienie- kolana zbliżają się do siebie. Pojawiają się łuki podłużne stóp, choć jest jeszcze widoczne fizjologiczne płaskostopie.

Jak prawidłowo siedzieć przy biurku
Jak prawidłowo siedzieć przy biurku

Szkoła, praca, czy korzystanie z komputera w celach informacyjno-rozrywkowych wymagają spędzania czasu przy biurku. Ludzki kręgosłup nie przepada za pozycją siedzącą. Brak ruchu i wielogodzinne siedzenie przy biurko może spowodować bóle i poważne schorzenia kręgosłupa oraz nóg i karku. Z drugiej strony praca biurowa realizowana jest w każdej branży...

Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci
Ćwiczenia kształtujące prawidłowe nawyki ruchowe u dzieci
09.11.2021
Anna Woźny

Dzieci naśladują dorosłych, a jednocześnie są bardzo podatne na wpływy. Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci rozwijały się prawidłowo i prowadziły zdrowy tryb życia, to od pierwszych chwil od pojawienia się na świecie...

Zadbaj o swoje dyski!
Zadbaj o swoje dyski!

Twój kręgosłup lubi ruch! Ciało ludzkie jest stworzone do aktywności fizycznej. Bezruch nie robi dobrze Twojemu kręgosłupowi, uwierz mi. Jeżeli z zajęć chemii ze szkoły pamiętasz o procesie dyfuzji i osmozy to skojarzysz w jaki sposób są odżywiane nasze krążki międzykręgowe. Odżywienie w składniki odżywcze zapewnia naprzemienny proces kompresji/dekompresji (po polsku obciążania i odciążania). Taki proces zachodzi u nas codziennie, pod warunkiem, że nie leżysz na kanapie cały dzień. Tak jest! Dobrze myślisz! Tym procesem a w zasadzie czynnością jest chód.

6 największych mitów o dyskach międzykręgowych
6 największych mitów o dyskach międzykręgowych

Typowy opis rezonansu: “Na poziomie L4/L5 pośrodkowa lewostronna przepuklina krążka m-k wraz z osteofitami na tylno-bocznych krawędziach trzonów uciska worek oponowy i korzeń nerwu rdzeniowego.” Uderzyłeś się kiedyś klamką w łokieć? Dokładnie tam, gdzie przechodzi nerw łokciowy? Przeszedł prąd aż do palców? To jest właśnie ból promieniujący do ręki wynikający z ucisku na nerw rdzeniowy.

Co jest najważniejsze w profilaktyce dolegliwości bólowych kręgosłupa?
Co jest najważniejsze w profilaktyce dolegliwości bólowych kręgosłupa?

W obecnych czasach (pandemia, home office itd.) pacjenci często skarżą się na dolegliwości bólowe kręgosłupa i widzą konkretną przyczynę tego problemu. Przyczyną jest brak ruchu! Pozamykane siłownie, baseny, do tego pora roku nie zachęcająca do spacerów czy biegów na zewnątrz. W domu ciężko się zmotywować do ćwiczeń - wiadomo są inne obowiązki (spokojnie, też tak mam).

Fizjoterapeuta sportowy – czy może pracować tylko ze sportowcami?
Fizjoterapeuta sportowy – czy może pracować tylko ze sportowcami?

W dzisiejszym artykule przygotowałem dla Was wywiad z fizjoterapeutą, który współpracuje ze sportowcami, prowadzi swój gabinet fizjoterapii w Bełchatowie, a prywatnie jest moim przyjacielem od wielu lat. Zapraszam do przeczytania, jak wygląda praca fizjoterapeuty sportowego “od kuchni”. Paweł opowie czym jest fizjoterapia sportowa, jak pracować ze sportowcami i czy są jakieś różnice w rehabilitacji sportowca i “Kowalskiego”. Zapraszam!

W czym może ci pomóc fizjoterapeutka uroginekologiczna?
W czym może ci pomóc fizjoterapeutka uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo młoda gałąź fizjoterapii, lecz coraz bardziej doceniana. Coraz więcej mówi się o zdrowiu kobiet, o profilaktyce, lecz nadal wiele z nich nie ma pojęcia, że istnieje taka gałąź fizjoterapii. Kiedy pytam kobiety z czym kojarzy im się fizjoterapia uroginekologiczna często słyszę odpowiedzi „nietrzymanie moczu”, „fizjoterapia po porodzie” lub „ćwiczenia w ciąży”. Wszystkie te odpowiedzi są jak najbardziej prawidłowe jednak fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się o wiele większym wachlarzem stanów czy zaburzeń niż ciąża czy nietrzymanie moczu.

Masaż klasyczny - techniki, wskazania, przeciwwskazania
Masaż klasyczny - techniki, wskazania, przeciwwskazania

Masaż jest jedną z najszerszych form oddziaływań medycznych, obecnie traktowany jako jeden z działów kompleksowej rehabilitacji ruchowej. Powstał prawdopodobnie w Chinach około 3000 r. p.n.e. kolejne formy masażu wędrowały z Dalekiego Wschodu poprzez Indie do starożytnej Grecji czasów Hipokratesa, Celsusa i Galena, tu pojawiają się powiazanie masażu nie tylko z medycyną, ale także ze sportem i szeroko rozumianą odnową biologiczną.

Terapia manualna - na czym polega?
Terapia manualna - na czym polega?

Terapia manualna jest szerokim pojęciem w fizjoterapii. Jest jednym z kilku działów na które składa się całe postępowanie fizjoterapeutyczne. W terapii manualnej wykorzystuje się techniki terapeutyczne, które mają za zadanie w głównej mierze przywrócić zakres ruchomości w danym stawie lub na drodze odruchowej CUN (centralny układ nerwowy) – staw poprawić przewodnictwo nerwowe. Często terapia manualna jest nazywana przez terapeutów – terapią twardą, gdyż w głównej mierze dotyczy stawów.

Rwa czy nie rwa? Oto jest pytanie!
Rwa czy nie rwa? Oto jest pytanie!

Jaka jest przyczyna dolegliwości bólowych kończyny dolnej o charakterze "rwy kulszowej" jeśli nie dyskowa? Weźmy pod lupę dany przypadek. Przychodzi pacjent - nazwijmy go Janusz (lat 50). Janusz przychodzi z bólem pośladka, który promieniuje aż do stopy (po tylno/bocznej stronie kończyny dolnej). W wywiadzie bez ostrego incydentu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Janusz podaje że dolegliwości nasilały się stopniowo od kilu dni...

A Ty kiedy ostatnio robiłeś przegląd?
A Ty kiedy ostatnio robiłeś przegląd?

Po ostatniej wizycie u mechanika samochodowego, naszła mnie pewna myśl. Bardzo często tłumacząc coś pacjentowi, lubię porównywać ludzkie ciało do samochodu. Łatwiej jest zrozumieć pewne procesy, które zachodzą w organizmie zarówno te fizjologiczne jak i patologiczne.

Nie licz kalorii, spraw by kalorie się liczyły!
Nie licz kalorii, spraw by kalorie się liczyły!

Ile pracy odeszłoby terapeutom, jakby pacjenci mieli większą świadomość tego, że nie zdrowe nawyki żywieniowe prowadzą do przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa. I nie mam tu na myśli, pacjenta, który poprzez objadanie się słodyczami, fastfoodami, lodami itp. ma nadwage i powoduję to zwiększone obciążenie kręgosłupa (to tak jakby na plecy założyc 30 kilogramowy plecak). Owszem, ma to wpływ na kondycję naszego kręgosłupa, ale jest jeszcze druga strona medalu, a nawet trzecia (swoją drogą nigdy nie widziałem medalu co ma 3 strony).

Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa. Czy powodują dolegliwości bólowe?
Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa. Czy powodują dolegliwości bólowe?

Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa pojawiają się tak samo często jak w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Jak to się dzieje, że nie dopada nas strzelisty ból w odcinku piersiowym kręgosłupa tak jak w odcinku lędźwiowo- krzyżowym, często odcinając nam prąd do samych stóp. Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa występują statystycznie z taka samą częstotliwością jak w tym wyżej i niżej położonym odcinku. Związane jest to z budową anatomiczną kręgów. Po pierwsze otwór międzykręgowy znajduje się nieco bardziej do tyłu,co powoduję że "kompresja" na korzeń nerwowy występuje rzadko.

Unaczynienie kończyny dolnej
Unaczynienie kończyny dolnej

Kończyna dolna swoją krwawą wędrówkę rozpoczyna w najważniejszym naczyniu w naszym ciele – >aorcie, a dokładniej w jej części zstępującej (brzusznej). Jej puls możemy wyczuć w okolicy pępka. Następnie ostrym zakrętem w lewo lub w prawo przechodzi w tętnicę biodrową wspólna, która dzieli się na: tętnice biodrową wewnętrzną i zewnętrzną.

Refluks żołądkowo-przełykowy a bóle karku
Refluks żołądkowo-przełykowy a bóle karku

Refluks żołądkowo-przełykowy jest to wyrzucanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku na skutek nieprawidłowego działania mięśnia zwieracza przełyku. W jaki sposób refluks żołądkowo-przełykowy może powodować sztywność i bolesność karku?

Jak w prosty sposób możesz zadbać o swój kręgosłup?
Jak w prosty sposób możesz zadbać o swój kręgosłup?

Zaopatrzenie naszego kręgosłupa w składniki odżywcze i usuwanie ubocznych produktów przemiany materii zachodzi na zasadzie procesu dyfuzji i osmozy (różnica ciśnień). Co to jest proces dyfuzji i osmozy?

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć?
Ćwiczyć czy nie ćwiczyć?

Czy ćwiczenia propriocepcji (stabilizacji) są konieczne np. po urazie łąkotki lub zerwania więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego? Sytuacja z gabinetu fizjoterapeuty - dwóch pacjentów: 1. Stopień uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego znaczny - mała niestabilność 2. Stopień uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego niewielki - duża niestabilność

O Nas

LOGO GLOBAL THERAPY

Global Therapy oferuje wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych we Wrocławiu z dojazdem do klienta na terenie całego miasta, a w szczególności w dzielnicach Biskupin, Sępolno, Gaj. Fizjoterapeuta Grzegorz Tokarczyk oferuje także rehabilitację osób starszych, w tym rehabilitację po endoprotezie stawu biodrowego i kolanowego.

Więcej

Copyrights © 2023 | Global Therapy Fizjoterapia | Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja amalinowska.pl

Strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się więcej.

Umów wizytę na ZnanyLekarz.pl

Polub stronę na Facebooku!