Unaczynienie kończyny dolnej

22 maja 2017

Kończyna dolna swoją krwawą wędrówkę rozpoczyna w najważniejszym naczyniu w naszym ciele – >aorcie, a dokładniej w jej części zstępującej (brzusznej). Jej puls możemy wyczuć w okolicy pępka. Następnie ostrym zakrętem w lewo lub w prawo przechodzi w tętnicę biodrową wspólna, która dzieli się na: tętnice biodrową wewnętrzną i zewnętrzną.

Tętnica wewnętrzna wchodzi do stawu biodrowego i zapewnia jego ukrwienie (tętnica pośladkowa górna i dolna, tętnica biodrowo-lędźwiowa, tętnica zasłonowa i tętnice krzyżowe boczne) oraz narządów wewnętrznych miednicy. Tętnica zewnętrzna biegnie dalej do stawu kolanowego jako tętnica udowa, która zaraz obok wypuszcza swoją mniejszą siostrę tętnice głęboką uda. Po przejściu przez Kanał Huntera (kanał przywodzicieli) tętnica udowa przechodzi w tętnice podkolanową, która oddaje odgałęzienia tętnic do stawu kolanowego (górna-przyśrodkowa, górna-boczna, dolna-przyśrodkowa i dolna-boczna oraz przeszywająca).

Tętnica piszczelowa przednia (przechodząc przez błonę międzykostną goleni) jest kontynuacja tętnicy podkolanowej a następnie kieruje się na grzbiet stopy przyjmując nazwę tętnicy grzbietowej stopy. Od tętnicy podkolanowej odchodzi tętnica piszczelowa tylna przechodząc między warstwa powierzchowną a głęboką mięśni podudzia, dalej przechodząc do kostki bocznej jako tętnica strzałkowa, a za kostką przyśrodkową zapewnia ukrwienie podeszwie stopy jako tętnica podeszwowa boczna i przyśrodkowa.

Oczywiście są to większe naczynia tętnicze które mają duży wpływ na ukrwienie kończyny dolnej.

Jak poprawić ukrwienie całej kończyny dolnej? Sprawdzić poszczególne miejsca przejść tętnic i ich rozgałęzień.

  • L4- aorta brzuszna--> tętnica biodrowa wspólna
  • Staw krzyżowo-biodrowy i staw biodrowy - tętnica biodrowa wspólna--> tętnica biodrowa zewnętrzna i wewnętrzna
  • Górna i dolna bruzda pośladkowa --> tętnica pośladkowa górna i dolna
  • Kanał Huntera --> tętnica udowa
  • Dół podkolanowy --> tętnica podkolanowa
  • Staw piszczelowo-strzałkowy górny i błona międzykostna--> tętnica piszczelowa przednia i tylna
  • Troczek zginaczy goleni--> tętnica grzbietowa stopy i podeszwowa boczna oraz przyśrodkowa

Autor: Grzegorz Tokarczyk

ul. Piławska 18
ML ART Studio (obok Ferio Gaj)
50-538 Wrocław
NIP 7692171714
REGON 366471902
Tel: +48 696 849 783