Terapia manualna - na czym polega?

7 listopada 2018

Terapia manualna jest szerokim pojęciem w fizjoterapii. Jest jednym z kilku działów na które składa się całe postępowanie fizjoterapeutyczne. W terapii manualnej wykorzystuje się techniki terapeutyczne, które mają za zadanie w głównej mierze przywrócić zakres ruchomości w danym stawie lub na drodze odruchowej CUN (centralny układ nerwowy) – staw poprawić przewodnictwo nerwowe. Często terapia manualna jest nazywana przez terapeutów – terapią twardą, gdyż w głównej mierze dotyczy stawów.

Rodzaje technik jakie wykorzystuję w pracy z Pacjentem z zakresu terapii manualnej:

  • mobilizacja z ruchem;
  • manipulacje;
  • trakcje
  • oscylacje;
  • mobilizacje dystrakcyjne

Strzelanie z kręgosłupa?

Gdy pracuję z Pacjentem podczas terapii, używając technik z zakresu terapii manualnej takich jak mobilizacje czy manipulację często można usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Jest to efekt kawitacji, czyli zjawisko fizyczne polegające na gwałtownej przemianie fazowej z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia . W uproszczeniu pękają pęcherzyki powietrza które się namnażają w torebce stawowej. Oczywiście jest to efekt prawidłowy, fizjologiczny i pożądany.

Czy to jest niebezpieczne?

Praca oparta na terapii manualnej jest bezpieczna, pod warunkiem że zachowamy wszystkie standardy bezpieczeństwa. Równie dobrze można pomyśleć że masaż klasyczny jest niebezpieczny jeżeli jest wykonywany przez osobę która nie ma o tym pojęcia. W internecie można znaleźć dużo filmików jak nie powinno się tego robić.

Czy pracując tylko terapią manualną można wyleczyć Pacjenta?

Zależy. Rzadko jest tak, że zablokowany segment w kręgosłupie, czy problemy z ruchomością stawu barkowego jest przyczyną dolegliwości bólowych pacjenta. Jest jeden wyjątek – uraz. Jeżeli nie było urazu to przyczyna dolegliwości na pewno jest gdzieś indziej, a zablokowany staw jest tylko skutkiem. Dlatego też trzeba sprawdzić miejsca, rejony które mają wpływ na staw nad którym pracujemy.

Czy terapia manualna jest skuteczna w leczeniu stawów obwodowych (kolano, biodro, bark)?

Różnica pomiędzy stawami obwodowymi (kolano, bark, biodro, itd.) a stawami kręgosłupa jest taka, że w stawach obwodowych nie ma nerwu zatokowo-kręgowego (bardzo ważny nerw w naszym ciele!). Manipulując kręgosłup działamy odruchowo poprzez nerw zatokowo-kręgowy (który unerwia torebkę stawową, okostną kręgu, dysk międzykręgowy) na zablokowany segment. W stawach obwodowych manipulację raczej nie przyniosą skutków. Warto popracować poprzez mobilizacje, dystrakcje, trakcje. Pracując ze stawami obwodowymi warto sprawdzić kręgosłup odpowiedzialny za dany staw. Np. warto sprawdzić górny kręgosłup L-S (L1-L3), jeżeli mamy problem ze stawem biodrowym, ponieważ z tych segmentów jest unerwiane jest właśnie biodro.

Autor: Grzegorz Tokarczyk

ul. Piławska 18
ML ART Studio (obok Ferio Gaj)
50-538 Wrocław
NIP 7692171714
REGON 366471902
Tel: +48 696 849 783