Rwa czy nie rwa? Oto jest pytanie!

24 lipca 2018

Jaka jest przyczyna dolegliwości bólowych kończyny dolnej o charakterze "rwy kulszowej" jeśli nie dyskowa?

Weźmy pod lupę dany przypadek.
Przychodzi pacjent - nazwijmy go Janusz (lat 50). Janusz przychodzi z bólem pośladka, który promieniuje aż do stopy (po tylno/bocznej stronie kończyny dolnej). W wywiadzie bez ostrego incydentu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Janusz podaje że dolegliwości nasilały się stopniowo od kilu dni. Teraz ból jest nie do wytrzymania, który utrudnia chodzenie, nawet boli podczas siedzenia, najlepiej się czuję w pozycji leżenia na plecach, gdy odpoczywa. Podczas badania, przeprowadzania testów, Januszowi przypomniało się, że jak był - jak sam to określił "Młody Bóg" to potrafił przerzucić kilkadziesiąt worków z pszenicą (Janusz miał gospodarstwo rolne). Podczas podnoszenia jednego worka "coś strzeliło" w plecach. Janusz stwierdził że to nie istotne, bo to było dawno temu i nie prawda.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz.
Podczas podnoszenia worka z pszenicą Januszowi potocznie pisząc "wypadł dysk". Poczuł silny ból w odcinku lędźwiowym z promieniowaniem do nogi. Janusz ze względu na to że był młodym i twardym facetem (jego organizm ma duże zdolności do samoleczenia), stwierdził że nie będzie chodził po lekarzach, tylko weźmie coś przeciwzapalnie/przeciwbólowo i to "rozchodzi".

Jak widać na załączonym zdjęciu dermatom L5/S1 odpowiada obszarom, które podawał w wywiadzie Janusz (tylno/boczna strona kończyny dolnej aż do stopy). Na nic nie chorował, nie miał żadnych zabiegów operacyjnych, nie miał za dużo stresu – generalnie okaz zdrowia. Więc uszkodzenie dysku (dyskopatia) najprawdopodobniej L5/S1 szybko się zagoiła sama (mamy duże zdolności do samoleczenia pod warunkiem, że nic ich nie ogranicza :D ). Jeżeli nikt Januszowi nie opracował tkanek, które są unerwiane własnie z segmentu L5/S1, to napięcie tam zostało. 20 lat później Janusz ma trochę więcej stresu – martwi się o dzieci, które idą w tym roku na studia. Był u lekarza – cukier trochę za wysoko, ciśnienie trzeba wyregulować. Dochodzą inne stresory, które uaktywniają dolegliwość bólowe pośladka z promieniowaniem do stopy.

Przykład wymyślony na poczekaniu. Jest to jedna z przyczyn dolegliwość bólowych kończyny dolnej, jak pacjenci myślą o charakterze "rwy kulszowej".

    To już znacie dwie przyczyny:
  1. Dyskowa (dyskopatia jądra miażdżystego kręgosłupa lędźwiowego)
  2. Napięciowa – mięsniowo-powięziowa – która i tak wynika z napięcia powięzi mięśni, które są unerwiane z segmentu, w którym jest przepuklina.

Autor: Grzegorz Tokarczyk

ul. Piławska 18
ML ART Studio (obok Ferio Gaj)
50-538 Wrocław
NIP 7692171714
REGON 366471902
Tel: +48 696 849 783