Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa. Czy powodują dolegliwości bólowe?

8 lipca 2017

Czy wiesz że...

Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa pojawiają się tak samo często jak w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Jak to się dzieje, że nie dopada nas strzelisty ból w odcinku piersiowym kręgosłupa tak jak w odcinku lędźwiowo- krzyżowym, często odcinając nam prąd do samych stóp. Przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa występują statystycznie z taka samą częstotliwością jak w tym wyżej i niżej położonym odcinku. Związane jest to z budową anatomiczną kręgów.

Po pierwsze otwór międzykręgowy znajduje się nieco bardziej do tyłu,co powoduję że "kompresja" na korzeń nerwowy występuje rzadko.

Po drugie jądro miażdżyste w krążku międzykręgowym w odcinku piersiowym kręgosłupa jest znacznie mniejsze, więc muszą zadziałać na prawdę ogromne siły na kręgosłup aby nam dysk wypadł.

A po trzecie korzenie rdzeniowe w odcinku piersiowym przebiegają bardziej horyzontalnie. Czym bliżej do odcinka L-S tym bardziej się do niego upodabniają i korzenie przebiegają coraz to bardziej pionowo (zdjęcie poniżej).

Tak więc możesz mieć na każdym poziomie od Th1 do Th12 przepukliny jąder miażdżystych, nic o tym nie wiedząc i cieszyć się życiem. Teraz już wiesz dlaczego.

Autor: Grzegorz Tokarczyk

ul. Piławska 18
ML ART Studio (obok Ferio Gaj)
50-538 WrocławNIP 7692171714
REGON 366471902
Tel: +48 696 849 783