Jak w prosty sposób możesz zadbać o swój kręgosłup?

15 kwietnia 2017

Zaopatrzenie naszego kręgosłupa w składniki odżywcze i usuwanie ubocznych produktów przemiany materii zachodzi na zasadzie procesu dyfuzji i osmozy (różnica ciśnień). Co to jest proces dyfuzji i osmozy?

W jaki sposób możemy poprawić ukrwienie (cyrkulacje płynów) kręgosłupa? Zaopatrzenie naszego kręgosłupa w składniki odżywcze i usuwanie ubocznych produktów przemiany materii zachodzi na zasadzie procesu dyfuzji i osmozy (różnica ciśnień). Co to jest proces dyfuzji i osmozy? Prostym językiem jest to pompowanie krwi poprzez kompresje i dekompresje(ucisk i rozciąganie) miedzy trzonami zmieniające ciśnienie w obrębie dysku międzykręgowego powodujące poprawę wymiany płynów. W jaki sposób wywołać samemu kompresje i dekompresje na krążkach międzykręgowych? W bardzo prosty sposób - poprze z chód. Zdarzało się, że rano mieliśmy największe dolegliwości bólowe kręgosłupa niż wieczorem, ciężko wam wstać z łóżka i jak "rozchodzicie" ten stan to jest lepiej? Po całonocnym bezruchu (brak kompresji i dekompresji na krążkach międzykręgowych) gdzie wymiana płynów jest słaba a w zasadzie jej nie ma, budzimy się z obrzękiem kręgosłupa i poprzez chód odpompowujemy obrzęk (który powoduję kompresje na korzeniu nerwowym lub oponie twardej) i ból ustępuje.

Tak więc mamy póki co pogoda nie zachęca do spacerowania, ale przynajmniej wiemy jak zadbać o nasz kręgosłup w łatwy i ogólnodostępny sposób.

Autor: Grzegorz Tokarczyk

ul. Piławska 18
ML ART Studio (obok Ferio Gaj)
50-538 Wrocław
NIP 7692171714
REGON 366471902
Tel: +48 696 849 783